15 -16 травня 2014 року в Києві відбулася Десята всеукраїнська нарада «Стан виконання концепції соціальної адаптації інвалідів з розумовою відсталістю у 2013 році». Захід проводився за фінансової підтримки проектів та програм ВГО «Коаліція»: 1. «Просування політичного діалогу між українськими НДО та виконавчою владою з питань адміністративних послуг для осіб з інтелектуальною недостатністю» за підтримки Європейського Союзу, 2. «Фінансова підтримка громадських організацій інвалідів» за підтримки Міністерства соціальної політики України та Державної служби з питань інвалідів та ветеранів України, 3. «Упровадження процедури Підтриманого Прийняття Рішень (ППР) для осіб з розумовою відсталістю та психосоціальними розладами як альтернативи системі опіки» за підтримки Фонду прав інвалідів (США).

У рамках наради відбулися:

1. 15. травня -  у Секретаріаті Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини (м. Київ, вул. Інститутська 21/8) - круглий стіл на тему: “Проблемні питання дотримання прав осіб зі стійкими інтелектуальними та психічними порушеннями”. Організатори заходу: Уповноважений Верховної Ради України та Всеукраїнська громадська організація «Коаліція захисту прав інвалідів та осіб з інтелектуальною недостатністю». 

У заході окрім організаторів взяли участь представники державної влади, організацій громадського сектору, експерти у сфері захисту прав людей з інтелектуальною недостатністю. 

Під час круглого столу були обговорені питання: 1) Порушення прав на догляд (стаття 28 КПІ) та реабілітацію (стаття 26 КПІ) тих осіб з інвалідністю внаслідок психічних та інтелектуальних порушень, котрі отримують вказані послуги в недержавних організаціях та можливість вирішення ситуації в рамках заходів, передбачених статтею 11 Конвенції ООН про прав інвалідів. 2) Порушення економічних прав недієздатних осіб, опіку над якими здійснюють інтернатні установи, в частині, що стосується 25% державної допомоги по догляду, якими розпоряджаються інтернатні та банківські установи. 3) Необхідність затвердження окремого державного стандарту соціальної послуги «представництво інтересів» та обговорення його проекту, підготовленого недержавними організаціями

За результатами роботи круглого столу в кінці місяця органам центральної виконавчої влади будуть надіслані рекомендації.

 2. 15-травня у Міністерстві соціальної політики України (м. Київ, вул. Еспланадна, 8/10, 19 поверх) о 14.30 - презентація структурного підрозділу Департаменту соціального захисту інвалідів - Сектору  з питань опіки та  піклування повнолітніх недієздатних осіб.

Уперше за багато десятиліть виокремлено структурний підрозділ центрального органу виконавчої влади, який буде забезпечувати координацію діяльності органів опіки та піклування, здійснювати її організаційно-методичне забезпечення. За даними дослідження ВГО «Коаліція» 2012 року, близько 48 тисяч осіб з інвалідністю внаслідок стійких психічних та інтелектуальних порушень перебувають під опікою, дослідженням не було передбачено виявити приблизну кількість осіб, стосовно котрих встановлено піклування. У презентації окрім організаторів взяли участь представники громадських організацій та комунальних закладів України, вітчизняні та закордонні експерти у сфері захисту прав людей з інтелектуальною недостатністю. З привітальним словом виступив заступник Міністра соціальної політики Мущинін В.В., Сектор опіки презентувала директор департаменту соціального захисту інвалідів Полякова О.Ю.

Під час заходу розглядалися питання:

- Перспективи реформування системи опіки та піклування над повнолітніми громадянами

- Світовий досвід застосування механізмів захисту прав осіб зі стійкими інтелектуальними та психічними розладами, альтернативних опіці

- Перспективи упровадження поняття «помічник особи з інвалідністю внаслідок стійких психічних та інтелектуальних порушень»

- Перший досвід створення індивідуальних мереж підтримки для осіб з інтелектуальною недостатністю: уроки і перспективи

3. 16 травня – навчальний семінар «Система опіки над повнолітніми недієздатними людьми у Франції». Семінар проводила спеціаліст департаменту організації соціальних послуг для людей похилого віку та людей з інвалідністю мерії Парижа Женевьев Сампере-Бріан в рамках проекту «Підтримка розвитку системи соціальних послуг в Україні», що фінансується Європейським Союзом.

Під час семінару розглядалися питання:

 - Законодавство Франції у сфері захисту прав людей з інвалідністю.

- Послуги, які надаються людям з інвалідністю.

- Представництво інтересів повнолітніх громадян,  які повністю або частково втратили самостійність: опіка та опікунство. 

Гаряче повідомлення: Знайомтесь з міжнародним сайтом інфоресурсів www.infodisability.org