5-7 липня 2016 року в Києві відбувся тематичний семінар для організацій-членів ВГО «Коаліція», що проводять семінари для законних представників «Права осіб з інвалідністю внаслідок інтелектуальних порушень» та Презентація навчального курсу для молоді з інтелектуальними порушеннями "Право на любов". Захід був насиченим інформаційно та емоційно. Тема репродуктивного здоров'я осіб з інтелектуальними порушеннями виявилась настільки цікавою, що присутніх було замість 56 запланованих учасників - більше 70! Особлива подяка за фінансову підтримку семінару Міністерство соціальної політики України, Фонду соціального захисту інвалідів, Благодійному фонду "Здоров'я жінки і планування сім'ї" проекту "Репродуктивне здоров’я в Україні" за підтримки USAID - US Agency for International Development. Також вдячність та низькій уклін Мистецький Арсенал за безкоштовну екскурсію для учасників нашого семінару.

15 січня 2016 р. стартувала Всеукраїнська Акція «Соціальні послуги - для людей з інтелектуальними порушеннями". В Акції беруть участь  громадські організації із 18 регіонів України. Щоденно, до акції долучаються різні громадські організації з усіх куточків України. Організатор Акції - ВГО «Коаліція захисту прав інвалідів та осіб з інтелектуальною недостатністю».

Мета: заявити про потребу у соціальних послугах для осіб з інтелектуальними порушеннями – довести її пріоритетність – вимагати кошти на соціальні послуги, зокрема, на закупівлю соціальних послуг від недержавної організації (соціальне замовлення).

За словами виконавчого директора ВГО "Коаліція захисту прав інвалідів та осіб з інтелектуальною недостатністю" Раїси Кравченко: "На сьогодні думку тих, кому соціальні послуги недоступні, не запитують. Влада без  нас визначає, кому соціальні послуги оплатити, кому ні – чия біда «пріоритетніша». Замкнене коло: ви не заявляєте про свою потребу, значить її не існує, кошти для неї планувати не треба. Цього року ситуація погіршилася: в державному бюджеті (національний рівень) кошти на соціальні послуги не заплановані, їх планують громади, а громади стали біднішими. Ми маємо захистити права людей з ІН та їхніх родин на забезпечення якісних і доступних соціальних послуг, які дійсно відповідають їхнім потребам і які гарантовано пунктом 2А статті 28 ратифікованої в Україні Конвенції про права інвалідів ООН. Також акція допоможе виявити спроможності держави визначити і задовольнити потреби населення певного населеного пункту в соціальних послугах." У межах Акції батьки пишуть індивідуальні заяви до місцевого управління соціального захисту про потреби особи з інтелектуальними порушеннями. Заповнена Вами заява разом з іншими будуть зібрані недержавною організацією, членом якої Ви є, заяви будуть спільно подані до місцевого управління соціального захисту. ВГО «Коаліція» збере цифри по всій Україні і офіційно подасть вимогу планувати кошти на соціальні послуги для наших дітей з ІП. Кожна організація у своїй громаді буде добиватися визнання пріоритетними потреб саме наших дітей з ІП, буде добиватися від місцевих депутатів коштів на оплату необхідних соціальних послуг. Тільки разом ми зможемо добитися кращих послуг для своїх дітей з інтелектуальними порушеннями!  Заява про визначення потреб в соціальних послугах.

 

Навчальний курс "Теорія та практика супервізії організації"

 

26-30 серпня в межах виконання проекту ВГО «Коаліція» «Просування політичного діалогу між українськими НДО та виконавчою владою з питань адміністративних послуг для осіб з інтелектуальною недостатністю», який фінансується Європейським Союзом, відбувся навчальний модульний курс «Теорія та практика супервізії організації». Навчання проходило на базі Академії праці, соціальних відносин і туризму. Серед слухачів – керівники громадських організацій-членів ВГО «Коаліція», яких інші організації запросили як майбутніх супервізорів. Учасники мали можливість ознайомитися з теоретичною базою у сфері супервізії громадських організацій, почути цінний досвід своїх колег, отримати нові знання від викладачів, набути практичні навички з проведення супервізії в громадській організації.

 

8-10 жовтня у Києві напередодні Всесвітнього дня психічного здоров’я ВГО "Коаліція" провела Всеукраїнську нараду "Стан та перспективи виконання Концепції соціальної адаптації осіб з РВ. Виконання Конвенції ООН про права інвалідів у сучасних умовах". Ратифікована Україною Конвенція (далі – КПІ) зобов’язує державу визнавати усіх осіб з інвалідністю рівними перед законом і суб’єктами права – включно й тих, котрі не розуміють значення своїх дій і не можуть керувати ними. ООН негативно оцінив порушення Україною прав осіб з інвалідністю внаслідок психіатричних діагнозів за такими статтями КПІ: стаття 5 (рівність і недискримінація), 12 (рівність перед законом), 13 (доступ до правосуддя), 14 (позбавлення волі на підставі інвалідності), 17 (захист особистої цілісності), 19 (самостійний спосіб життя й залучення до місцевої спільноти, вибір місця проживання), 23 (право на сім’ю), 24 (право на освіту), 27 (право на роботу), 28 (право на соціальний захист, доступ до послуг), 29 (право голосу).

Під час Наради підготовлено Звернення до Президента та Уряду щодо виконання рекомендацій Україні від Комітету ООН з прав осіб з інвалідністю (2015), розроблено стратегічних план діяльності Коаліції на наступні 5 років, а також план комплексної адвокації статті 19 вище зазначеної Конвенції, адже 34 тисячі людей з психіатричними діагнозами знаходяться в місцях несвободи. Окрім того, НДО обговорили кроки щодо подальшої спільної діяльності в умовах сучасної кризи.

 

Захід проводився в рамках проектів та програм ВГО «Коаліція», а саме: 1. «Просування політичного діалогу між українськими НДО та виконавчою владою з питань адміністративних послуг для осіб з інтелектуальною недостатністю» за фінансової підтримки Європейського Союзу, 2. «Фінансова підтримка громадських організацій інвалідів» за фінансової підтримки Міністерства соціальної політики України та Фонду соціального захисту інвалідів. Серед учасників: Уповноважений Президента України з прав людей з інвалідністю  - Сушкевич В.М., з яким обговорено план взаємодії задля покращення становища людей з ІН в Україні, представники Секретаріату уповноваженого з прав людини, Міністерства соціальної політики, Представництва Європейського Союзу в Україні, місцевих органів виконавчої влади, комунальних закладів та недержавних організацій, вищих навчальних і дослідницьких закладів. Усього в нараді взяли участь 181 особа.

 

У червні 2014 року на базі громадських організацій-членів ВГО «Коаліція» було проведено сім навчальних семінарів для законних представників осіб з інвалідністю внаслідок розумової відсталості та психосоціальних розладів. Семінари, запроваджені ВГО «Коаліція» на базі громадських організацій – членів,  відбуваються за програмою Міністерства соціальної політики та Державної служби інвалідів України «Фінансова підтримка громадських організацій інвалідів та ветеранів, заходи з відвідування військових поховань і військових пам’ятників та з увічнення Перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 років». Під час семінарів розглядалися актуальні питання у сфері захисту прав людини та прав людей з інвалідністю внаслідок розумової відсталості. Учасники семінарів були ознайомлені із основними положеннями Конвенції ООН про права інвалідів, правами, дотримання яких є визначальним для якості життя людей з інтелектуальною недостатністю та психосоціальними розладами, а також з розбіжностями щодо прав за Конвенцією про права інвалідів та українським законодавством. Законні представники мали можливість вивчити національні механізми захисту прав людей з ІН, зокрема питання щодо визнання особи недієздатною та встановлення опіки над особою з ІН, ознайомитися з несудовими механізмами захисту прав осіб із інвалідністю, формами захисту прав на власність, державним соціальним захистом людей з інтелектуальною недостатністю та психосоціальними розладами. Розглядалися сучасні підходи до захисту прав осіб з ІН, а саме підтримане прийняття рішень, що є новою концепцією у забезпеченні дотримання прав осіб з інвалідністю. 

Протягом червня 2014 року були проведені навчальні семінари на базі таких громадських організацій:

1.Мукачівського міського товариства "Інваліди дитинства", Закарпатська область  – 24.06.2014; 

2.Червоноградської міської ГО неповносправної молоді "Ніка", Львівська область – 24.06.2014; 

3.Вінницької обласної ГО Асоціації захисту та допомоги інвалідам "Відкриті серця" – 24.06.2014; 

4.Благодійного фонду Львівський центр підтримки осіб з загальними вадами розвитку "Відкрите серце" – 25.06.2014; 

5.Чернігівської обласної ГО інвалідів "Логос" – 25.06.2014;

6.Монтессорі-Центру реабілітації дітей-інвалідів дошкільного віку "Соняшник", м. Полтава – 27.06.2014;

7.Житомирського обласного благодійного фонду комплексної реабілітації дітей-інвалідів та молоді –  28.06.2014. 

Загалом у навчальних семінарах взяли участь 222 законних представників осіб з інтелектуальною недостатністю та психосоціальними розладами. 

 

Гаряче повідомлення: Знайомтесь з міжнародним сайтом інфоресурсів www.infodisability.org