Парламентські слухання "Освіта, охорона здоров’я та соціальне забезпечення дітей з порушенням психофізичного розвитку"

 4 червня у Верховній Раді України відбулися парламентські слухання на тему: "Освіта, охорона здоров’я та соціальне забезпечення дітей з порушенням психофізичного розвитку: проблеми та шляхи їх вирішення". Відкриваючи слухання, заступник Голови Верховної Ради України Руслан Кошулинський зазначив, зокрема, що в Україні, як і в усьому світі, спостерігається тенденція до зростання кількості дітей з такими вадами. За його словами, загальна чисельність дітей-інвалідів збільшується щорічно на 0,5% і станом на початок року сягнула показника 167 059 осіб або 2,0% від усього дитячого населення країни.Р.Кошулинський сказав також, що політика сучасної України щодо дітей з порушеннями психофізичного розвитку як міноритарної групи, що потребує реабілітації та інтеграції, характеризується максимальним залученням держави до системного вирішення проблем. Він назвав вкрай актуальним питання щодо запровадження нових підходів до організації навчання осіб з особливими освітніми потребами, які б базувалися на демократичних, антидискримінаційних засадах. "Необхідно вжити невідкладних заходів, націлених на реалізацію соціальних потреб дітей-інвалідів, насамперед, нівелювати обмеження, які перешкоджають процесам їхньої соціалізації та індивідуального розвитку, впровадження ефективних форм соціальної допомоги і підтримки", - підкреслив заступник Голови Верховної Ради.

Р.Кошулинський також охарактеризував питання стану здоров'я дітей-інвалідів як "надзвичайно гостре", зазначивши, що не останню роль тут відіграють недосконалість існуючої системи медичного забезпечення, погіршення якості продуктів харчування, техногенні перевантаження, зростання стресових ситуацій у повсякденному житті дітей тощо.

Міністр освіти і науки України Сергій Квіт у виступі зазначив, що нині рівень цивілізованості суспільства визначається, в тому числі, за рівнем забезпечення доступу до якісної освіти для дітей з особливими освітніми потребами. За його словами, діти не повинні зазнавати будь-якої дискримінації через проблеми свого розвитку. Фундаментальним принципом освіти дітей з особливими потребами є створення умов для кожної дитини, які дають змогу почуватися їй повноправним і поважним громадянином, цінною та захищеною особистістю.

За словами міністра, оптимальним на сьогодні є шлях реалізації та поширення моделі інтегрованого та інклюзивного навчання. Таке навчання є корисним також для інших дітей, тому що вони призвичаюються перейматися проблемами людей, стають добрішими і толерантнішими. С.Квіт сказав також, що щороку зростає кількість дітей дошкільного віку з порушеннями психофізичного розвитку, в тому числі дітей з інвалідністю, в дошкільних навчальних закладах: у 2012 році - 7,9 тисяч дітей, у 2013 році - 8,5 тисяч дітей. З цієї причини щорічно збільшується мережа дошкільних закладів з спеціальними групами. В порівнянні з 2012 роком кількість таких груп збільшилася на 97 і зараз становить 5 147. Відповідно до 3 тисяч збільшилась кількість дітей, охоплених навчанням та корекційно-розвитковою роботою, які виховуються в цих групах, Цей показник сьогодні становить близько 85 тисяч. За словами міністра, сьогодні спільно з Національною академією педагогічних наук України розроблено проект нового положення про психолого-медико-педагогічні консультації. Зараз проходить його громадське обговорення. "Головне в цьому документі - консультації не мають права направляти дитину до навчального закладу будь-якого типу. Право вибору навчального закладу мають винятково батьки",- сказав С.Квіт.

"Поступово, крок за кроком, ми намагаємося вирішувати проблеми, причому спільно з Національною асамблеєю інвалідів України, Представництвом дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ), Всеукраїнським фондом "Крок за кроком", Всеукраїнською громадською організацією "Інститут соціальної політики" та іншими. За цю співпрацю щира всім подяка. Адже тільки нашими спільними зусиллями можна досягти позитивних результатів у цій життєво необхідній справі",- підсумував міністр.

Перший заступник міністра охорони здоров'я Руслан Салютін сказав, зокрема, що серед актуальних задач є приведення нормативних документів Міністерства освіти і науки України, методичних матеріалів щодо спеціальних освітніх послуг у відповідність до принципів наукової доказовості, діагностичних критеріїв міжнародних кваліфікацій хвороб. "Доказові методики-практики мають розглядатися як перспективи розвитку сфери освітніх послуг для осіб з особливими потребами. Ефективність таких практик є значно вищою, ніж практик, результати впливу яких не були підтверджені дослідженнями. Сьогодні існують інформаційні ресурси, що містять дані про вже підтверджені та багатообіцяючі доказові методики. Впровадження в Україні нових методик в освіті матиме значний і позитивний вплив на користувачів та працівників цієї галузі",- підсумував виступаючий.

Голова Комітету Верховної Ради з питань охорони здоров'я Тетяна Бахтеєва зазначила: "Стан здоров'я дитячого населення в Україні із року в рік погіршується. Якщо у першому класі 1 групу здоров'я мають 20%, 2 групу – 50%, а 3 – 30% учнів, то серед випускників середніх шкіл відхилення стану здоров'я мають вже 90% дітей. Найпоширенішими у дітей стали хронічні захворювання - це психоневрологічний розлади, міопія, ожиріння, сколіоз. Медики все частіше почали виявляти серед молоді випадки підвищеного кров'яного тиску, і навіть є інсульти. Особливе занепокоєння викликає невпевнене поширення і невротичних розладів, які часто стають причиною порушенням форм поведінки, серед школярів такі розлади сягають до 40%. Багато із цих захворювань призводять до порушення психофізичного розвитку дитини і навіть до дитячої інвалідності. Такий стан здоров'я наших дітей пов'язаний насамперед з дією зовнішніх факторів та способів їх життя. Наші діти живуть в умовах інформаційного перевантаження та поганої екології, харчуються нездоровою їжею та ведуть малорухомий спосіб життя".

Народний депутат зазначила також, що в медичній класифікації не визначено такої окремою категорії як діти з порушенням психофізичного розвитку. "Цю категорію запровадили освітяни, зважаючи на те, що такі діти мають особливі освітні потреби. За даними Міністерства освіти і науки, кількість таких дітей в Україні нині становить 11,4 відсотка від загальної кількості",- сказала Т.Бахтеєва.

 Більш детально про подію можна прочитати на веб-порталі Верховної Ради  України http://iportal.rada.gov.ua/news/Novyny/Parlamentski_slukhannya/93895.htm

Гаряче повідомлення: Знайомтесь з міжнародним сайтом інфоресурсів www.infodisability.org